Forum dla cierpiących na nerwice, fobie i depresje Strona Główna dla cierpiących na nerwice, fobie i depresje
NIE ODCHODŹ - POMÓŻ SOBIE I INNYM
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak stres wpływa na pamięć?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum dla cierpiących na nerwice, fobie i depresje Strona Główna -> Nerwice dziecięce i problemy pedagogiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Śro 8:41, 12 Sty 2011    Temat postu: Jak stres wpływa na pamięć?

Jak stres wpływa na pamięć?

--------------------------------------------------------------------------------

Jaka jest nasz wiedza na temat stresu?
Wiemy, że działa na wydzielanie hormonów w sposób mogący prowadzić do nadwagi, że oprócz tego powoduje tzw. emocjonalne obżarstwo, że skutkuje bólami głowy i mięśni, że odpowiada za zaburzenia układu pokarmowego i że na dłuższą metę prowadzi do drażliwości, stanów lękowych i depresji.

Jakby tego było mało, ostatnio okazało się, że stres powoduje poważne kłopoty z pamięcią.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Śro 8:42, 12 Sty 2011    Temat postu:

Wszyscy mamy na swoim koncie podobne doświadczenie: jesteśmy już spóźnieni, gorączkowo biegamy więc po domu w poszukiwaniu kluczyków od auta czy portfela.

Przecież gdzieś muszą być!

Albo: przez kilka tygodni szykujemy się do ważnej prezentacji i w ostatnich dniach przed jej dokonaniem histerycznie i ze łzami w oczach żalimy się bliskiej osobie, że nie damy rady, po czym wygłaszamy przygotowany tekst z elokwencją godną polityka najwyższej klasy.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Śro 8:43, 12 Sty 2011    Temat postu:

Nie sposób się nie zastanawiać, jak to jest, że czasem pod wpływem stresu pamięć nas zawodzi, a w innych wypadkach – pozytywnie nas zaskakuje. Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana, bo inna dla kobiet, inna dla mężczyzn. Znacznie ma również rodzaj stresu, z którym się borykamy.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bogdan
Gość






PostWysłany: Pon 20:50, 28 Maj 2012    Temat postu:

Od paru lat myślę o udaniu się do psychologa ale się wstydzę.Już dawno wydawało mi się ze coś jest ze mną nie tak.

Moja mama ma silną nerwicę już nawet niewiem od kiedy,pamiętam to od maleńkości.Wszystkie typowe objawe (duszności,bóle w mostku itp.)

Moim problemem jest to że ciągle się o kogoś boję mam na myśli moją córkę ,żonę.
Ciągle myślę o tym ze może coś im się stać,Jestem straszny nerwus,nie potrafię spokojnie mówić o czymś trudnym,zaraz robię się czerwony i krzyczę.

Miałem przez to problemy w pracy.bo wyobrażcie sobie jak mam kierować ludzmi ,przy najmniejszym problemie krew mnie zalewa.poza tym ciągle jestem zły.naburmuszony,wszystko mi przeszkadza.

Dodam ze nie mam żadnych objawów typu dusznosci,bóle.czasami tylko drętwienie rąk.Aha niewiem czy to jest typowe:wydaje mi się ze wszystko wiem najlepiej,i robię najlepiej
Ale się rozpisałem.Poradzcie czy to normalne zachowanie?
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
admin
Administrator



Dołączył: 07 Sie 2005
Posty: 182
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 13:29, 21 Gru 2018    Temat postu: Wpływ stresu na naszą pamięć.

.
Wpływ stresu na naszą pamięć.

Uczyłeś się całą noc do egzaminu, wydaje ci się, że wszystko pamiętasz. Jeszcze godzinę przed egzaminem umiesz wszystko „na blachę”. A tu siadasz, dostajesz kartkę i... tabula rasa – nic nie jesteś w stanie sobie przypomnieć! Miałeś kiedyś podobne doświadczenie w czasach szkolnych czy studenckich? Niestety, czasem nasza pamięć łata nam właśnie takie figle, a winowajcą okazuje się stres...



Jednak wielkim uproszczeniem byłoby stwierdzenie, że stres powoduje osłabienie naszej pamięci. Zachodzące procesy są dużo bardziej złożone i nie można tu mówić o liniowej zależności – im większy stres, tym słabsze pamiętanie.

Optymalny poziom stresu. Stres bowiem, nie tylko obniża naszą pamięć, a co za tym idzie zdolność do wykonywania zadania, ale czasem jest świetnym motywatorem. Każdy ma bowiem optymalny dla siebie poziom pobudzenia, w którym działamy najlepiej i najskuteczniej. Np. u osób wysokoreaktywnych, jest on dużo niższy niż u osób niskoreaktywnych.

Mówią o tym prawa Roberta Yerkesa i Johna D. Dodsona.


Stres a pamiętane treści.

Jednak to dalej nie jest wystarczające wyjaśnienie wpływu stresu na pamięć. Istotny jest również rodzaj zapamiętywanych treści. W badaniach okazało się, że na zapamiętywanie ma wpływ to, czy zapamiętywane treści są naładowane emocjonalnie. Co ciekawe w stresie trudniej nam jest sobie przypomnieć treści zabarwione emocjonalnie.

Jaka może być tego przyczyna? Może mieć na to wpływ wzmożone wydzielanie hormonów stresu jak kortyzol, czy adrenalina. Stres również pobudza strukturę mózgu, która jest odpowiedzialna za pamiętanie i przetwarzanie emocji – ciało migdałowate.

Jednak gdy mamy do czynienia ze stresem w trakcie procesu uczenia sytuacja jest odwrotna – łatwiej zapamiętujemy i dłużej pozostają w naszej pamięci informacje i sytuacje nacechowane emocjonalnie.



Tak więc to, czy jesteśmy w stresie ma wpływ na zapamiętywanie materiału zabarwionego emocjonalnie, ale nie zawsze w ten sam sposób.
Czas. Stres wspomaga nasze procesy pamięciowe, ale jedynie pod warunkiem, że jest odczuwany w tym samym czasie, co zdarzenie, które zapamiętujemy. W innym przypadku , np. gdy stresujemy się przed lub po wydarzeniu, z kolei osłabia jego zapamiętywanie. Jednak ta zależność jest istotna jedynie w pamięci krótkotrwałej.

Stres a rodzaj pamięci. Stres nie wpływa także tak samo na rodzaje naszej pamięci. Ma np. duże znaczenie dla pamięci autobiograficznej, czyli dotyczącej wydarzeń z naszego życia. Natomiast nie ma zupełnie wpływu na pamięć umiejętności takich jak jazda samochodem, czy rowerem.
Stres włącza „autopilota”. W stresie preferujemy nawykowe czynności, działamy trochę jak na autopilocie. Z trudnością przychodzą nam rzeczy, w których nie czujemy się jednak pewno, których dopiero zaczęliśmy się uczyć. Dlatego stres działa motywująco dla eksperta, za to dla nowicjusza wręcz przeciwnie.

Stresujące życie. Odkryto również, że osoby które doświadczały dużo stresu w życiu, mają poważne problemy z pamięcią w podeszłym wieku. Obecnie prowadzone są badania w tym kierunku, które mogą okazać się krokiem milowym dla leczenia Alzheimera!

Tak więc stres może być naszą zmorą, ale czasem może nas motywować.

[link widoczny dla zalogowanych]

.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
admin
Administrator



Dołączył: 07 Sie 2005
Posty: 182
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 13:40, 21 Gru 2018    Temat postu: Zanik (utrata) pamięci pod wpływem stresu

.

Niewielka dawka stresu działa zazwyczaj pozytywnie. Dodaje energii i motywuje do działania. Stres na optymalnym poziomie bez wątpienia zwiększa wydolność. Okazuje się jednak, że nadmierny i przewlekły stres obniża aktywność mózgu i może spowodować nawet utratę pamięci.

Stres określa się jako niespecyficzną reakcję organizmu w sytuacji, która w naszej opinii może wiązać się z przekroczeniem osobistych zasobów – a mogą nimi być: wiedza, czas, kompetencje, umiejętności interpersonalne a nawet kondycja fizyczna.






Z biologicznego punktu widzenia reakcja stresowa powstała po to, aby maksymalnie zaktywizować siły organizmu do szybkiego pokonania przeszkody. Stres miał działać krótkoterminowo.
Niestety współcześnie stres w organizmie utrzymuje się niemalże przez cały czas. A to może wywoływać różne zaburzenia – w tym nawet utratę pamięci. Z tego właśnie względu powinieneś skutecznie przeciwdziałać jego negatywnym skutkom, aby uchronić swój mózg przed problemami z pamięcią.

Co szczególnie uszkadza pamięć?

Naukowcy wyróżnili negatywne wydarzenia stresogenne, które mogą w sposób szczególny uszkadzać pamięć.

Do negatywnych wydarzeń stresogennych, które mogą uszkodzić pamięć należy zaliczyć:

• wypadek samochodowy
• wypalenie zawodowe
• bycie świadkiem przemocy
• śmierć bliskiej osoby
• opiekowanie się niedomagającym członkiem rodziny

W jaki sposób stres uszkadza pamięć?

Negatywne wydarzenia stresogenne, napięty grafik w pracy, korki uliczne czy problemy w rodzinie - wszystkie te codzienne sprawy utrzymują ciebie w sytuacji ciągłego stresu.

Jest to sytuacja bardzo niekorzystna ponieważ przewlekły stres ogranicza dopływ krwi do mózgu, co obniża jego ogólną aktywność. Dodatkowo, pod wpływem stresu do twojego mózgu przedostają się cząsteczki kortyzolu, które uszkadzają hipokamp – strukturę w mózgu, która odpowiada za zapamiętywanie.

Wysoki poziom kortyzolu w organizmie, który wydzielany jest na skutek stresu, to największe zagrożenie dla mózgu, które może powodować utratę pamięci. To właśnie z tego względu osoby, u których utrzymuje się wysoki poziom hormonu stresu – kortyzolu, gorzej wypadają w testach pamięci w porównaniu do osób, u których poziom kortyzolu jest na niskim bądź średnim poziomie.

Oznacza to, że przewlekły stres może znacznie osłabić twoją pamięć. To jednak nie koniec negatywnego wpływu stresu na działanie mózgu.

• Wspomniany hipokamp bierze też udział w hamowaniu reakcji stresowej i odpowiada za wysyłanie sygnałów zatrzymujących produkcję kortyzolu, kiedy mija trudna sytuacja.

Jeśli w hipokampie ubywa komórek nerwowych, nie jest on w stanie efektywnie wysyłać sygnałów hamujących reakcję stresową, co prowadzi do wydzielania kortyzolu w sytuacji, gdy ty już tego nie potrzebujesz. To uniemożliwia odprężenie i w dłuższej perspektywie może prowadzić do rozwoju zaburzeń na tle nerwowym i trwałego uszkodzenia pamięci.
Jak chronić mózg przed utratą pamięci?

Gdy już wiesz, że stres może powodować utratę pamięci, powinieneś w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jak można się przed nim uchronić. Jeśli masz poczucie, że bardzo często sytuacja cię przerasta, zadbaj o efektywny relaks, który zneutralizuje działanie kortyzolu w twoim mózgu.

• Najlepsze w tym są intensywne ćwiczenia aerobowe, które na dłuższy czas podnoszą tętno.
• Eksperci podają nawet, że takie ćwiczenia „spalają” kortyzol przez co nie przedostaje się w tak dużym stopniu do mózgu i nie wywołuje problemów z pamięcią.
• Takie aerobowe ćwiczenia – bieganie, jazda na rowerze, pływanie, powinny być intensywne do tego stopnia, aby przez przynajmniej godzinę spalić ok. 320 kalorii.

[link widoczny dla zalogowanych]

.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum dla cierpiących na nerwice, fobie i depresje Strona Główna -> Nerwice dziecięce i problemy pedagogiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin