Forum dla cierpiących na nerwice, fobie i depresje Strona Główna dla cierpiących na nerwice, fobie i depresje
NIE ODCHODŹ - POMÓŻ SOBIE I INNYM
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Trening autogenny

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum dla cierpiących na nerwice, fobie i depresje Strona Główna -> Arteterapia-medycyna naturalna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Polar
Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 36
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Pomorze

PostWysłany: Wto 11:02, 17 Kwi 2012    Temat postu: Trening autogenny

Trening autogenny
stworzył berliński neurolog, Johannes Heinrich Schultz (1884-1970). W porównaniu z progresywną relaksacją mięśni, skuteczność treningu autogennego jest jednak o wiele słabiej potwierdzona. Nawet jeśli metoda ta pozwala osiągać dobre skutki, trwa to wiele tygodni, a nawet miesięcy, zanim opanuje się podstawowe ćwiczenia.

Przy tym trening autogenny nie dla każdego jest metodą najbardziej efektywną. Niektórzy ludzie potrafią bez problemu osiągać w treningu autogennym potrzebną równowagę pomiędzy koncentracją i rozluźnieniem. Dla innych natomiast droga ta jest bardzo trudna. Tym więc - a mowa tu zwłaszcza o osobach z depresją - zaleca się przede wszystkim progresywną relaksację mięśni według Jacobsona.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Polar
Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 36
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Pomorze

PostWysłany: Wto 11:03, 17 Kwi 2012    Temat postu:

Dwa stopnie treningu autogennego

W treningu autogennym istnieją dwa stopnie. Na pierwszym stopniu ćwiczący stara się opanować świadomie te czynności swego organizmu, które normalnie przebiegają poza jego świadomością, jak częstotliwość oddechu i uderzeń serca, napięcie muskulatury i ukrwienie rąk, stóp i czoła.

W tym celu adept uczy się tak zwanych formuł, to znaczy sugestii, które sam sobie podaje. Kto opanuje ćwiczenia podstawowe, potrafi później lepiej radzić sobie ze zdenerwowaniem i stresem oraz z sytuacjami, w których czuje lęk.

Trwa to zresztą najczęściej kilka miesięcy, jeśli nie lat, zanim opanuje się tę technikę w takim stopniu, by móc z jej pomocą realizować daleko idące sugestie: wtedy jest się już na stopniu drugim. Ten, kto opanował drugi stopień treningu autogennego, potrafi bardzo szybko osiągnąć stan głębokiego odprężenia, a potem, przy pomocy własnych, przez siebie wymyślonych formuł, wpływać, tak jak chce, na przebieg nieświadomie przebiegających funkcji własnego ciała.

Współpracując z lekarzem czy terapeutą, chory na depresję może w ten sposób pomagać sobie w rozwiązywaniu problemów dotyczących własnej relacji z otoczeniem, na przykład radzenia sobie ze swą nieśmiałością w towarzystwie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Polar
Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 36
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Pomorze

PostWysłany: Wto 11:07, 17 Kwi 2012    Temat postu:

Na początku XX w. berliński lekarz J.H. Schultz, badał tysiące przypadków w ambulatorium hipnozy, zagłębiał się w filozofię, pochłaniał wiedzę Dalekiego Wschodu, ćwiczył hinduską jogę i buddyjską medytację ZEN... Wszystko za sprawą ojca-teologa, który udzielając duchowej pociechy wiernym, nie potrafił pomóc sam sobie.


W efekcie żmudnych studiów i wielu eksperymentów, usuwając z obu kultur wszystko, co zbędne i obciążające, Schultz sprowadził je w końcu do wspólnego mianownika i tak powstał trening autogenny. Efekt szczególnego mariażu między zachodnią medycyną i hipnozą z wschodnią wiedzą i medytacją. Genialny w swej prostocie system ćwiczeń wraz z psychocybernetyką (dla zaawansowanych) stanowią dzisiaj całkowitą i bezpieczną metodę sterowania psychiką, byśmy mogli osiągnąć wszystko, czego tylko zapragniemy i urzeczywistnić się na wszystkich płaszczyznach naszego bytu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Polar
Dołączył: 19 Lut 2007
Posty: 36
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Pomorze

PostWysłany: Wto 11:09, 17 Kwi 2012    Temat postu:

Ponieważ Schultz był szanowanym lekarzem i pierwszych efektów z wielkim sukcesem doświadczyli ludzie chorzy, proponowany przez niego trening okazał się wdzięcznym przedmiotem badań medyków, psychologów, naukowców i parapsychologów... Należy go zatem zaliczyć do najrzetelniej sprawdzonych i zbadanych technik odprężenia z ostatnich 70 lat.

Dokumentacje zdumiewającej skuteczności w pokonywaniu chorób i stresu wzrastały z roku na rok. Zgodnie stwierdzono, że ćwiczenia pozwalają usunąć blokady psychiczne i zmobilizować w ten sposób system immunologiczny (obronny) organizmu, co automatycznie poprawia zdrowie, wygląd i sprawność fizyczną pacjentów.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ciceron
Dołączył: 09 Sie 2005
Posty: 55
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Nie 7:48, 28 Kwi 2013    Temat postu:

Wiem, co czujecie, kiedy cierpicie i nie macie pomocnej dłoni, która by mogła Was z tego wyciągnąć. Jeżeli oczywiście tego chcecie. Na początek zawsze powinno się stosować relaksację, po to, by móc ocenić obiektywnie swoją sytuację. Kosztuje to niewiele, a przynosi wymierne efekty w postaci spokoju i chęci do podejmowania decyzji, żeby być zdrowym.

Ponieważ sam posiadam takie nagrania relaksacyjne, które otrzymałem od Towarzystwa LOGOS, polecam je wszystkim znerwicowanym.

Są to: Relaksacja według Jacobsona, Trening autogenny Schultza, a dla bardziej zaawansowanych w treningach - psychocybernetyka i medytacja.

Płyty z ćwiczeniami są dostępne w Towarzystwie LOGOS (http://www.logos.pomorze.pl/oferty)

e-mail :
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Temida
Dołączył: 09 Sie 2005
Posty: 44
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 15:36, 07 Mar 2016    Temat postu:

.
Trening autogenny Schultza w pokonywaniu bezsenności

.
Trening autogenny (lub autogeniczny) to terapia, którą opracował w 1930 roku Johannes Heinrich Schulz - niemiecki neuropsycholog. Określana jest mianem psychomotorycznej relaksacji, a prościej mówiąc polega na tym, że pacjent uczy się rozluźniać napięte mięśnie, uzyskuje zdolność, którą często mój mistrz od jogi określa jako "świadomość ciała". Pacjent postrzega na przykład zróżnicowany poziom ciepłą poszczególnych części ciała a z uczy się nimi sterować.

Trening autogenny jest efektywną techniką treningu ciała i umysłu, która jest wykorzystywana przez psychoterapeutów aby pomóc pacjentom osiągnąć głęboki stan relaksacji i uruchomić ukryte uzdrawiające moce jakie drzemią w organizmie każdego człowieka.

Trening autogeniczny ma zastosowanie w dolegliwościach psychosomatycznych (czyli związanych ze stresem, lub wywołanych przez stres) takich jak pobudzenie, fobie, bezsenność jak również wiele typowo fizycznych dolegliwości np.: angina, astma, cukrzyca.

Nazwa "autogenny" pochodzi od Greckich słów "auto" (własny) i "genos" (pochodzenie) i w istocie oznacza formę pracy nad samym sobą. Zwykle osoby ćwiczące trening autogeniczny uczęszczają na zajęcia w celu nauczenia się tej techniki, ale potem są w stanie stosować ją we własnym zakresie, w dowolnej chwili.

Kluczowe elementy treningu autogennego

Trening autogenny jest formą autohipnozy I składa się z serii ćwiczeń wizualizacji, w których osoba koncentruje się na poszczególnych częściach ciała np. prawej stopie a następnie wizualizuje uczucie ciężkości i ciepła tej stopie. Wizualizacji towarzyszy powtarzanie w myślach sugestii np.: "moja prawa stopa jest ciężka" i "Moja prawa stopa jest ciepła". Dalsza część ćwiczenia obejmuje kolejne części ciała, podudzia, uda, korpus ciała, ramiona, szyję, głowę.

Inne elementy treningu autogennego to skupianie się na rytmie serce i oddechu przy jednoczesnym powtarzaniu pozytywnych afirmacji, takich jak "jestem pewna siebie i twórcza." Głównym celem treningu jest wprowadzenie umysłu w optymalny stan, określany często jako "bierna koncentracja". Jest on bardzo podobny do stanu "rozluźnionej koncentracji" osiąganego podczas treningu "wewnętrznej gry" (więcej o wewnętrznej grze>>).

Zaleca się aby umiejętności z zakresu treningu autogenicznego nabyć przez uczęszczanie na specjalne zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanego trenera. Jednakże jest możliwe opanowanie go we własnym zakresie wspomagając się fachową literaturą.

Technika treningu autogennego powstała w oparciu o badania naukowe mające na celu analizę natury zjawiska jakim jest sen i jego uzdrawiających właściwości. Z tego tylko powodu bogata literatura na temat tej techniki objaśnia przyczyny i zaleca kuracje powracających zaburzeń snu. Odkryto, że trening autogeniczny stanowi ogromną pomoc dla osób, które cierpią na bezsenność spowodowaną chronicznym bólem.

Często osoby, którym zaśnięcie zajmuje dużo czasu odczuwają poprawę jeśli praktykowali omawianą technikę przez kilka tygodni. Stosując się do instrukcji, osoby, które często się budzą w nocy, mające problemy z utrzymaniem ciągłości snu zwykle odczuwają poprawę po opanowaniu czterech podstawowych ćwiczeń.

Autorzy książki Autogenic Training Micah R. Sadigh, Roberto Patarca Montero sugerują, aby w momencie niespodziewanego przebudzenia w nocy zacząć natychmiast powtarzanie w myśli kilku formuł w szczególności tych, które pozwalają się skupić na ciężkości i uczuciu ciepła.

Kluczem do sukcesu jest to aby powtarzać je natychmiast po przebudzeniu spowodowanym np. bólem lub innymi czynnikami. Większości pacjentów wystarczą dwie formuły. Autor pisze, iż w jego przypadku najbardziej skuteczna jest sugestia: "ciepło mnie usypia".

* Informacje pochodzą z książki: Autogenic Training autorstwa Micah R. Sadigh, Roberto Patarca Montero.
.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum dla cierpiących na nerwice, fobie i depresje Strona Główna -> Arteterapia-medycyna naturalna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin